10 netradičných tipov ako prežiť v manželstve s deťmi
Prežiť v manželstve s deťmi sa niekedy zdá ako nadľudská úloha – hlavne, keď vám rodičovstvo vezme všetku energiu a na vzťah už žiadna nezostane! Mám tu preto 10 nápadov, ktoré vám pomôžu žiť dobrý vzťah aj napriek všetkým výzvam, ktoré so sebou rodičovstvo prináša.
1. Spite oddelene
Teda mama pri deťoch a otec v obývačke na gauči.
Ale nie 😆. Hovorím o spaní oddelene od detí.
Máme viacero kamošov, ktorí spia dobrovoľne s deťmi v jednej izbe a nejdem to nijak hodnotiť ani odsudzovať. Každý má svoj príbeh a pádne dôvody, prečo im to momentálne vyhovuje. Poviem teda len tie svoje.
Dva roky sme bývali u rodičov v jednej izbe. Mali sme vtedy tri deti. Keď sme sa presťahovali a dali deti do vlastnej izby, malo to citeľný vplyv na našu psychiku aj manželstvo. Výhody? Mohli sme sa s manželom do noci nahlas rozprávať, smiať alebo aj plakať. Spálňa je miesto, kde začíname a končíme každý deň bez detí (no dobre, bábätko nerátam). To nás upevňuje vo vedomí, že sme manželia. A nielen neustále rodičia. Je to útočisko nášho vzťahu, ktoré nám pripomína, že sme stále ten istý pár. Ako pred desiatimi rokmi.

2. Pomáhajte si v dosahovaní svojich snov
Či máte jedno dieťa alebo sedem, stále ste to v prvom rade vy, dvaja výnimoční ľudia so svojimi talentami a snami. Nenechajte ich v sebe udusiť len preto, že ste sa stali rodičmi. Vytlačte si pracovný list k objavovaniu svojich snov a ich plánovaniu a podporujte sa navzájom v ich napĺňaní.
3. Postaraj sa o manžela ako o malé dieťa
A on o teba ako o svoju princeznú.
Myslím tým to, že keď je jeden z vás vyčerpaný alebo má ozaj ťažký deň, zahrnie ho ten druhý nejakou špeciálnou starostlivosťou. Aj za cenu, že deti nedostanú svoj 100%-ný komfort ako inokedy, pretože nebudú mať možnosť práve tráviť čas s mamou/ockom. Alebo sa budú musieť postarať o viac vecí než bežne, pretože jeden rodič všetko neutiahne.
Mne to padne fakt dobre, keď sa mám mizerne a môj muž mi napustí vaňu, zakáže deťom priblížiť sa ku dverám kúpeľne a ich neodkladné potreby (a hádky) vybaví on.
A keď je zas ťažko manželovi, nechám ho ráno dlhšie v posteli a postarám sa o všetko, čo treba. Alebo ho povzbudím ísť si oddýchnuť a striehnem na deti, ktoré sa snažia nenápadne dostať k ockovi.
4. Investujte do užitočných spotrebičov
Deti so sebou prinášajú veľa radosti, ale aj kopy špinavého oblečenia, piesku, blata, rozsypanej ryže a vyliatych pohárov od vodových farieb. Sušička na bielizeň, umývačka riadu alebo nabíjací vysávač vám preto ušetria veľa nervov a času, ktoré môžete radšej investovať do vzťahu. Hoci aj pozeraním dobrého filmu.

5. Choďte preč
Venujte si pravidelne zdravú dávku samoty. Vezmite si „day off“ a strávte ho po svojom. Teda jeden rodič s deťmi a druhý niekde mimo domu. Po dlhom čase opäť začujete vlastné myšlienky.
Zacykliť sa v kolobehu povinností nie je príjemné a ani zdravé. Ja som sa v týchto dňoch dostala do takejto pasce – pripadala som si ako škrečok bežiaci vo svojom kruhu. Práve preto píšem v kaviarni 😄. Aj pár hodín preč od rodiny je skvelý refresh pre telo aj dušu. Prídem na iné myšlienky a opäť si pripomeniem, že aj bez detí som plnohodnotný človek.
Možno máš dojem, že odísť z domu je sebecké a nezodpovedné, pretože celý ten kolos doma stojí predsa na tvojich pleciach a bez teba sa to tam zrúti, z domácnosti zostanú len trosky, manžel bude zúriť a uvažovať nad rozvodom, hladné deti budú s kúskom suchého chlebíka plakať schúlené pod dekou, po susedstve sa začnú šíriť reči a o pár dní ti zazvoní na dvere sociálka alebo čo je ešte horšie – sklamaná svokra!!! 😱😱😱
… Vidíš, aké je to absurdné?
Mama, ty môžeš odísť.
Otvor si kalendár a dohodni sa s manželom na nejaký deň. A nájdite vo vašich plánoch deň voľna aj pre neho.
6. Postavte si vlastnú dedinu
Netreba na to povolenie od úradov ani developerský budget. Stačí vyjsť von zo svojej ulitky a vytvárať cielene vzťahy so svojím okolím.
Stretávajte sa s ľuďmi z okolia, vytvárajte vzťahy a z času na čas si navzájom postrážte deti. Deti budú mať svoju partičku, vy čas na svoj vzťah a aj svet bude krajší, keď si začneme ako ľudia navzájom pomáhať a dôverovať.

7. Striedajte si úlohy
Hoďte stereotypy za hlavu. Aj mama môže v sobotu skočiť do stavebnín a otec poumývať podlahu.
Prečo by ste to robili? Nuž napríklad preto, že pustíte toho druhého do svojho sveta a vďaka tomu si budete lepšie rozumieť. Manžel spozná na vlastnej koži tú frustráciu, keď niečie malé nôžky (alebo aj labky) pobehajú po ešte nezaschnutej podlahe. A ty zase zažiješ, že to fakt dlho trvá otočiť sa „len po šróby“.
Okrem toho je to celkom osviežujúce, nerobiť dokola to isté (hlavne pre mamy, že áno).
8. Vybočte z koľají
Napríklad choďte na kávu len tak. Ak nemáte kam dať deti, pohľadajte detskú herňu s kaviarňou – v Nitre sú fantastické lezecké priestory, kde môžete zobrať deti všetkých vekových kategórií. Kým budú deti liezť (alebo skákať do molitanovej jamy), vy ich sledujete cez sklo od kaviarenského stola.
Ak nemáte možnosť odísť z domu, spravte si rande s novými podnetmi doma. Tu mám pre teba 25 nápadov, ako by ste ho mohli stráviť.
Odporúčam pripraviť sa na to už od rána a dať deti do postele skôr. Nech sa v posteliach hoci aj hodinu hrajú, len nech sú už v pyžame a vy budete mať viac času.

9. Dajte na stôl kvetináč
Pamätám sa, ako sme raz pred rokmi s naším prvým dieťaťom navštívili dobrých kamošov. Ich dieťa je o čosi staršie, a tak narozdiel od nášho už pekne rozprávalo. Kamoš sa na nás zrazu unavene zadíval a povedal: „Rozprávajte sa spolu, kým to ide. Keď začne hovoriť vaše dieťa, už sa k slovu nedostanete.“ A mal pravdu 😅.
Teraz máme tri deti, ktoré nám toho chcú stále veľa povedať. A ideálne všetky naraz (štvrté sa pritom snaží ostatných prekričať). A tak používame takúto stratégiu.
Keď už máme toho dosť, manžel schmatne akýkoľvek veľký predmet, ktorý na stôl bežne nepatrí (napríklad veľký kvetináč s izbovkou), položí ho na stôl a vyhlási, že kým je kvetináč na stole, rozprávajú sa rodičia, a že nikto… NIKTO!… im do toho nesmie skočiť. Iba že by tiekla krv. Ak nás predsalen niektoré rozprávajúce dieťa preruší, kontrolne sa spýtame, či niekto krváca. Ak je odpoveď „nikto“, dieťa pošleme preč aj s jeho „Ale toto je naozaj dôležité!“.
Zatiaľ tým nikto neutrpel.
10. Porušujte pravidlá
Dobré zásady, zvyky a pravidlá nám uľahčujú život a vytvárajú oporu v čase rovnako ako múry držia strechu domu (Nepovedal to náhodou Exupéry? 🤔). Ale to neznamená, že pravidlá nemôžete nikdy porušiť.
Chodiť všade na návštevy a výlety spolu ako rodina upevňuje vzťahy… ale niekedy nie je na škodu rozdeliť sa, vziať veľké deti na náročnejšiu turistiku a drobcov na návštevu ku kamošom s malými deťmi.
Dlhý čas pred obrazovkami škodí detskému mozgu vo vývine… ale keď ste vyčerpaní, pustite bez výčitiek deťom maratón Krtečka a pospite si.
Máme radi slávnostný nedeľný obed s troma chodmi… ale niekedy je pre všetkých lepšie dať si donáškovú pizzu a nič neriešiť.

Tak ako, vyhodíte deti zo spálne alebo sa rozhliadnete po novom spotrebiči? Ja práve hľadám ten nabíjací vysávač 😄.
Ak ťa tento článok inšpiroval, určite ho pošli ďalej!
Maj sa krásne, mama, a nestrať samu seba.
P.