5 rôznych spôsobov, ako sa napojiť na svoje bábätko
Napojiť sa na bábätko a rozumieť jeho potrebám patrí podľa mňa medzi najťažšie úlohy, ktoré čerstvú mamu čakajú. Skúsim preto pomenovať 5 spôsobov, ktoré ma priviedli k lepšiemu porozumeniu našim nemluvniatkam.
Keď som sa stala prvýkrát mamou, moje materské sebavedomie bolo hlboko pod bodom mrazu. Z pôrodnice som sa vrátila doráňaná na tele aj na duši a s plačúcim bábätkom, ktoré vraj patrilo ku mne. Mala som dojem, že jediné, čo nás spája, je rovnaké meno na ružových náramkoch, ktoré nám dali na zápästia. Keď som sa v takomto stave dočítala na internete, že by som sa mala „napojiť“ na bábätko, pripadala som si ako z inej planéty.
Postupne som sa však dostávala do témy, čítala som múdre knihy a počúvala podcasty. Dospela som k presvedčeniu, že všetko bude super – ak budem šatkovať, dojčiť a zmáknem Naomi Aldort odpredu dozadu a späť.
Naspäť na zem ma priviedli slová mojej blízkej priateľky Kristíny, nosiacej a dojčiacej matky praktizujúcej vzťahovú výchovu:
Mlieko nevyrieši všetko.
Postupne sa mi odkrýval celý zmysel tejto vety:
„Aj keď budeš dieťa nosiť koža na kožu, aj keď ho budeš dojčiť na požiadanie vo dne v noci, aj keď si prejdeš každý kurz, knihu (či blog) o výchove a budeš robiť všetko, čo je v tvojich silách… aj tak sa ocitneš v situáciách, keď bude dieťa plakať a ty už nebudeš vedieť, ako ho utíšiť. Aj keď budeš najskúsenejšou mamou na svete, ešte vždy zažiješ s dieťaťom veci, ktoré ťa budú presahovať. A je to tak v poriadku. Pretože si len človek. Ale nezabudni, že aj keď nie si dokonalá, stále si tá najlepšia mama pre svoje dieťa.“
Tak. Toto bolo dôležité. Teraz je čas prejsť na sľúbených 5 spôsobov, ktoré ti môžu pomôcť napojiť sa na svoje bábätko.
1. Buď prítomná mama
Keď sa po období aktívneho života ocitneš sama doma s bábätkom, to ticho môže byť neznesiteľné. Dobíjanie si spoločnosti ľudí a sveta cez Instagram či pozeranie seriálov je nesmierne lákavé (hlavne, keď ťa celý deň nikto nevidí 😁). Ale toto nie je dobrá cesta – pre teba ani pre bábätko. Ak si odstavíš hlavu celodenným sledovaním obrazovky alebo počúvaním podcastov, ťažko budeš vnímať jemné náznaky, ktorými s tebou bude tvoje bábätko komunikovať.
A nemusí to byť ani o sledovaní seriálov; možno sa snažíš stihnúť čo najviac práce na počítači, telefonátov, upratovania atď. Potrebuješ si však uvedomiť, že už si mama. A súčasťou tvojej novej práce je vnímanie potrieb dieťaťa skôr, než sa ich dožaduje krikom. K tomu, aby si bola prítomná, ti pomôžu dve veci:
Sebakontrola
Aj keď máš práce nadhlavu, aj keď máš chuť zatvoriť si myseľ do počúvania hoci aj náučného obsahu, potrebuješ si v tom určiť hranice. Stanov si limity na čas pred obrazovkami aj na čas, keď počúvaš nejaké audio.
Vedomá manipulácia
Keď berieš dieťa na ruky, vnímaj, ako sa má. Prihováraj sa mu a sleduj jeho reakcie. Nemanipuluj so svojím dieťaťom len tak bezmyšlienkovito. Moja mamina by povedala „Neprenášaj ho ako mača.“. Takto si navnímaš jeho momentálny rytmus – kedy obvykle býva hladné, ako dlho po zobudení zvykne naplniť plienku atď.

2. Daj mu svoj čas
Keď sa staneš mamou, potrebuješ si uvedomiť, že to nie je stratený čas, keď si len tak so svojím bábätkom; keď mu hľadíš do očí a hladkáš pritom malé líčko. Tieto chvíle k materstvu patria. Možno máš všade neporiadok a v práčke už niekoľko hodín čaká mokré oblečenie. Ale ak ťa tvoje dieťa potrebuje, daj mu svoj čas. Preventívne ho nadopuj svojou prítomnosťou. Skúšaj rôzne jemné hry, opakuj s úsmevom nejakú slabiku (ba-ba-ba) a po chvíli sa zastav. Sleduj, ako na to bude reagovať. Ak sa mu to páči, zopakuj to. Túľ si ho, pohojdávaj, pozeraj sa mu do očí. Stojí to za to. Pre vás oboch.
3. Verbalizuj
Keď sa tvoje bábätko nejak prejavuje, opisuj nahlas slovami, ako sa asi má a čo ti svojím prejavom chce povedať (a pridaj k tomu príslušnú emóciu):
- Ty si smädný!
- Ahá, ty máš strach. Mama je tu!
- Hneváš sa. Nechceš ísť do kočíka.
- To je zábava! Toto máš rada, že?
- Mračíš sa. Bruško bolí. Trošku pocvičíme, dobre?
Hovoriť takto pred bábätkom má význam, aj keď ti ešte nerozumie, pretože:
- ak si na to zvykneš, naučíš postupne svoje dieťa rozumieť jeho vlastným pocitom a potrebám;
- keď budeš nahlas opisovať, čo bábätko prežíva, nabudúce sa ti ľahšie vybaví, čo ktorý prejav znamená.

4. Buď mu blízko
Myslím tým fyzickú blízkosť. Šatkovanie považujem za skvelú vec, ale zároveň si uvedomujem, že nie je pre každé dieťa ani pre každú mamu. Z našich štyroch detí som počas prvého polroka nosila len dve. Tretie sa nosiť nechcelo, pri štvrtom mi to nedovoľoval môj zdravotný stav.
Preto či už na 100 % šatkuješ alebo kočíkuješ, podstatné je mať dieťa blízko pri sebe, aby si bola schopná zachytiť jeho jemné prejavy. To je celé.
Malý manuál pre budúcu mamu
Ak ťa ešte len čaká pôrod prvého dieťaťa, tento malý príbeh je pre teba:
Keď som 24 hodín po prvom pôrode konečne dostala svoje bábätko, nemala som potuchy, čo mám robiť. Mám pozrieť, či má mokrú plienku? Mám mu dať na hlavu čiapku? Alebo ho zobudiť a skúsiť nakŕmiť? … Veľmi by mi vtedy pomohlo, keby bol niekto pri mne a povedal mi, že stačí, ak si toho drobčeka vyberiem zo zavinovačky a vezmem do náručia. Že stačí, ak budem pozorovať, ako dýcha a vnímať jeho vôňu. A keď sa preberie a začne byť nespokojné, skúsim si ho priložiť. Potom skontrolujem plienku. A opäť si ho pritúlim a budem jednoducho blízko. Pretože moja blízkosť je všetko, čo pozná, a čo potrebuje zo všetkého najviac.
5. Pozeraj sa na svet jeho očami
Už si možno zažila podobnú situáciu: Na poradni u pediatričky položíš dieťa pri odchode do kočíka a ono sa rozplače. Pani doktorka sa spýta: „A to je vždy také jedovité?“.
Možno sa najprv zahanbíš, že máš uplakané dieťa. Ale potom ti to dôjde. Čo prosím?? Jedovité?! Nie, nie je. Jednoducho má za sebou nepríjemné vyšetrenie studeným fonendoskopom a chce byť v bezpečí u mamy na rukách. Hotovo.
Keď sa vcítiš do situácie, v ktorej sa tvoje bábätko nachádza, budeš lepšie vedieť, ako zareagovať. A bude ti jasné, že nemá zmysel dohovárať mu, aby bolo poslušné a usmiate. Skôr ti pomôže návrat k bodu 3: „Tebe sa to nepáčilo, že? Chceš byť u mamy. Vyjdeme von. Dáme mliečko.“.

Dúfam, že ti tieto tipy pomôžu napojiť sa na bábätko a priniesť trochu svetla do možno náročného obdobia. Máš ešte nejaký iný spôsob, ktorý som nespomenula? Ak chceš, podeľ sa oň v komentároch! Povzbudíš tak ďalšie mamy 😊.
Maj sa krásne, mama, a nestrať samu seba ❤️
P.