Ako budovať vzájomnú blízkosť v manželstve každý deň
Vzájomná blízkosť (alebo emočná intimita) je pre manželstvo kľúčová. Ak vo vzťahu chýba, manželstvo síce dokáže takto prežiť celé roky, ale kto z nás túži po taktomto vzťahu?? Sme stvorení pre život, nie pre prežívanie.
Budovanie intimity sa však nedeje samé od seba. Pozrime sa na tri nástroje, ktorými sa môžeš vyzbrojiť v boji o svoje manželstvo hneď teraz. Ale najskôr:
Ako sa vzájomná blízkosť vo vzťahu prejavuje
- nebojíš sa zdieľať svoje túžby a priania
- otvorene hovoríš o svojich obavách
- viete sa navzájom vypočuť bez odsudzovania
- vypočujete sa s plnou prítomnosťou, aj keď vás rozprávanie druhého práve nezaujíma
- cítiš prijatie, aj keď spravíš chybu
Keď blízkosť chýba
- rozhovory na citlivé témy jeden z vás ukončí skôr, než dôjde k vzájomnému pochopeniu
- prehnane starostlivo vyberáš, s čím sa zdôveríš, pretože nevieš, kedy ťa druhý opäť slovne zhodí alebo sa urazí
- vo vašich rozhovoroch zvyčajne jeden dominuje, zatiaľ čo druhý nedostáva priestor prejaviť svoj názor
- máš pocit, že sa už nemáte o čom rozprávať
- pochopenie už viac nevyhľadávaš u svojho manžela
Ako budovať a udržiavať vzájomnú blízkosť v manželstve?
Existuje mnoho spôsobov, ktorými môže byť posilnená vzájomná blízkosť vo vzťahu. Na webe toho nájdeš veľa. Nebudem sa ani snažiť všetky vymenovať. Vyberám preto tri nástroje, bez ktorých si neviem predstaviť fungovanie nášho manželstva.
Teraz totiž (možno viac než kedykoľvek predtým) potrebujeme doma zabrať za náš vzťah. Ako plno iných manželstiev sme sa ocitli v období, keď veľmi cítime dlhodobú únavu z posledných rokov. Kombo „sťahovanie + nové bábätko“ sa nám niekoľkokrát opakovalo, do toho sa pridala stavba domu a naše deti sa tiež veľmi netvária, že by nám chceli dať dovolenku! Našou najobľúbenejšou spoločnou aktivitou sa stáva súťaž „Kto je viac unavený?“. Víťaz je väčšinou nejasný; pri vyhlasovaní výsledkov na seba už len apaticky hľadíme a snažíme sa odplaziť spať ako prvý…
Ale stačilo. Blízkosť je predsa pre manželstvo kľúčová 😅! Poďme teda radšej na tie sľubované nástroje.
1. Počúvaj
Odlož mobil, vypni Netflix
Netvár sa, že si naplno tu, ak pritom „baj očkom“ sleduješ niečo na obrazovke. Obrazovky nám žerú viac pozornosti, než si dokážeme pripustiť. Takže radšej zabudni na vety typu „Ale veď ja ťa počúvam, len si pritom mrknem na výpredaj v ZARE.“ alebo „Pokojne pokračuj, ja pritom odpíšem Kamile.“.
Ak ti tvoj manžel potrebuje niečo povedať, buď prítomná naplno. Odlož nabok, čo sa odložiť dá, a počúvaj. Ušami aj srdcom. Ak si uprostred činnosti, ktorú ale FAKT potrebuješ dokončiť, spýtaj sa, či môže chvíľu počkať („Dáš mi päť minút? Ak ten nákup nedokončím hneď, zmizne mi z košíka.“).
Najprv manžel, potom deti
Toto vie byť v rodine s malými deťmi každodenný boj. Vždy, keď si potrebuješ vymeniť s manželom pár viet, prídu deti so svojimi pálčivými problémami („Mamííí, ona si vzala moje švihadlo BEZ DOVOLENIA!!!“). Tu je dôležité rozlišovať, kedy môžu deti počkať, a kedy ide naozaj o neodkladnú záležitosť. Napríklad batoľatá majú často viac rozvinutú šikovnosť než predvídavosť, a preto má záchrana života počas ich výskumných akcií prednosť!
Takže… ak deti začnú skákať do vášho rozhovoru s manželom, jemne ale dôrazne ich zastav („Nie, Miško, teraz to nevyriešim; rozprávam sa s ockom. Keď skončíme, budem sa ti venovať.“). Vaša blízkosť je dôležitá nielen pre vaše manželstvo, ale aj pre zdravý vývin a krásne detstvo vašich detí.
Deti chcú byť vypočuté hneď a zaraz. A, samozrejme, neznášajú čakanie. Ale ubezpečujem ťa, že im čakanie neublíži. Práve naopak, učia sa dôležitej lekcii – že vzťah mamy a ocka je dôležitý, a že svet sa netočí len okolo nich. Čakanie na tvoj zásah do ich ťažkostí má ešte jednu výhodu. Deti zistia, že ak chcú niečo vyriešiť a nespraví to hneď mama za nich, dokážu o sa svoj problém často postarať samé. To v nich upevní sebavedomie a samostatnosť. A to je koniec-koncov výhoda, no nie?
2. Prejav empatiu
Ak toto nie je tvoja silná stránka, mám pre teba dobrú správu – empatickým reakciám sa dá naučiť! Jednoduchá rada znie:
Po tom, ako si druhého vypočuješ, nezačni hneď kritizovať, hodnotiť alebo radiť (ak sa ťa vyslovene nepýta na radu). Prejav najprv spolucítenie. Slovne aj fyzickou blízkosťou. Ste predsa manželia, nie spolubývajúci! Polož ruku na rameno, nešetri bozkami, objatiami, túlením.
- Ak má tvoj manžel z niečoho radosť, teš sa spolu s ním: „To je skvelé, zlatko! Teším sa, že sa ti to podarilo!“ (bozk)
- Ak sa cíti mizerne (dostal zlú správu z práce…), prejav ľútosť a spoluúčasť: „To ma mrzí…“ (objatie)
V situáciách, ktoré sú také ťažké, že človek nenachádza slová, nevynechaj objatie. Nemusíš vždy niečo povedať. Ale aspoň buď pri ňom blízko.
3. Pýtaj sa
Pre lepšie porozumenie a vytvorenie blízkosti sú správne otázky kľúčové.
aké otázky sú dobré?
Dobré otázku sú otvorené; prejavuješ nimi záujem o druhého a vyžadujú širšiu odpoveď než áno-nie.
Univerzálnou otázkou, ktorou nič nepokazíš a využiješ ju vo väčšine situácií, je: „Ako to chceš ty?“ (Nemýľ si ju však s otázkou „Ako si to, prosím ťa, vlastne predstavuješ?!“.)
Keď sa manžel cíti zle, dobre padne otázka: „Čo by som mohla pre teba spraviť?“
Ak sa rozprávate o budúcnosti a svojich túžbach a snoch, môžu sa ti hodiť otázky z tohto článku.
Nemám sa s mužom o čom rozprávať
Zahltení každodennou starostlivosťou o rodinu, dom, záhradu, zvieratá, prácu a pod. sa až príliš ľahko stane, že sa naše rozhovory s mužom začnú točiť len okolo manažmentu spomenutých vecí. Potom, keď máme chvíľu čas, máme dojem, že sa už ani nevieme o ničom inom rozprávať. A ani sa nám často nechce.
Ako sa teda priblížiť a obnoviť spojenie? Nám pomáhajú tieto dve stratégie:
1. Raz ty, raz ja
Môže to vyzerať asi takto: Pracujete s mužom podvečer v záhrade.
ty: „Počuj, potrebujem byť si s tebou bližšie. Budeme sa striedať?“
manžel: „Ok. Ideš.“
ty: „Tá káva poobede bola dosť hnusná. Už ju znovu nekúpim. Ideš.“
manžel: „Nedovolal som sa do servisu. Ideš.“
ty: „Ráno som videla na terase červienku! Ideš.“
manžel: „Teším sa na zajtrajšie pivo s chalanmi. Príde aj Mišo. Ideš.“
… A tak ďalej sa striedate v tom, čo vám prvé napadne. Keď vás nejaká téma zaujme, zostanete pri nej, a ak budete chcieť, vrátite sa neskôr zase k striedaniu.
Vďaka striedaniu si poviete o veciach, na ktoré inokedy nie je čas, pretože sa zdajú byť príliš malé a zbytočné. Ale často práve tieto „zbytočnosti“ sú dverami do nášho vnútra – otvoria cestu k hlbším témam, a tým vás k sebe priblížia.
2. Hádaj, na čo myslím
Áno, presne tak. Myslím tú detskú slovnú hru. Dobre poslúži aj na zohriatie trochu primrznutého vzťahu. Skúste sa ju zahrať, keď spolu cestujete v aute alebo sedíte na káve. Dajte partnerovi hádať niečo z vašej spoločnej minulosti – dávneho priateľa, zážitok alebo veci či jedlo s nimi spojené. Trochu spoločného blbnutia a smiechu vám spraví dobre!
Kedy a ako nájsť čas na budovanie vzájomnej blízkosti v hektickom dni?
Deti, práca, záľuby, pranie… Ako v tom všetkom spraviť manželstvo prioritou? Intimita je pre manželstvo kľúčová, a preto by ste mali hľadať spoločný čas cielene. Tu je pár nápadov:
- ráno
- vstaňte o 15 minút skôr a porozprávajte sa ešte krátko pritúlení v posteli
- dajte si spolu kávu predtým, než sa zobudia deti
- cez deň
- zavolajte si cez obednú prestávku
- využite dlhú cestu domov z práce a zavolajte si počas nej; dozviete sa, čo ten druhý prežil, a v akej nálade sa pravdepodobne stretnete
- večer
- po príchode domov choďte niekam nabok od detí a venujte si čas
- strávte 15 minút rozhovorom pred tým, než si večer zapnete seriál
Možno máš z tohto článku dojem, že sa musíš s mužom stále rozprávať, aby ste si boli blízko. Ale aby sme si rozumeli – zvýraznila som síce potrebu vzájomného zdieľania, ale to neznamená, že ticho vo vzťahu je vždy zlé! Ticho, v ktorom si obaja rozumiete, je krásne. Preto malý tip na záver:
Začnite sedávať pri sebe pri každej príležitosti – doma pri obede, pri práci, na návšteve a pod. Aj malý fyzický kontakt bez slov (obyčajné položenie ruky na rameno, čelo o čelo na krátky moment…) upevňuje medzi vami spojenie.
Bol pre teba článok užitočný? Dúfam, že áno. Ak si myslíš, že by mohol niekomu pomôcť, pošli ho ďalej. Napíš ešte do komentárov, ktorá časť ťa najviac oslovila. Bude mi cťou, ak zostaneme v kontakte!
Maj sa krásne, mama, a nestrať samu seba.
P.