Malé nápady, ako prejavovať lásku deťom, aj keď nestíhaš
Dni sú plné práce, telefonátov, prania, zháňania extravagantných školských pomôcok („Mami, potrebujem na zajtra oranžovú plsť a filcovaciu ihlu!“) a podobne. Lenže prejavovať lásku našim deťom je našou prvoradou úlohou, či máme čas alebo nie, či sme pri silách alebo vyčerpané, či sa nám práve chce alebo nie… Koľkokrát prejdú dni a ty sa pýtaš sama seba, kedy si naposledy objala svojho drobca?
Veľmi ľahko sa mi stane, že zabudnem prejavovať lásku deťom priamo. Nepriamo, to áno. Varím, zháňam, nakupujem, vykladám potraviny do chladničky… Ale to nie je ono. Každé dieťa má v sebe nekonečnú nádrž, ktorá potrebuje byť plnená láskou každý deň, znova a znova. Dlhé dni hladu po maminej láske a pritúlení nevyváži jedna návšteva kina alebo ZOO. Deti nás potrebujú každý deň. Potrebujú uistenie, že sú milované, a to rozličnými spôsobmi.
Keď som naozaj unavená, je pre mňa ťažké prejavovať lásku deťom. Hlavne, keď sú ešte k tomu protivné, umrnčané a nespolupracujúce. Lenže práve to je často moment, keď potrebujú objatie alebo iný cielený skutok mojej lásky k nim. No a vtedy sa prejaví tá ozajstná nefalšovaná láska. Keď im dáme najavo, že ich ľúbime aj keď sa sa na to práve necítime.
Ako by si mohla „dobíjať“ svoje dieťa láskou aj v hektických dňoch? Tu je aspoň zopár tipov.
Aby sme si rozumeli – nie všetky sa mi robia ľahko. Niektoré robím len raz za čas. A ani nie sú všetky z mojej hlavy. Inšpirovali ma a naučili ma ich iné skvelé matky, ktoré mám okolo seba (vy viete, ktoré to ste 🫶).
1. Vždy ho privítaj
Skontaktuj sa so svojím dieťaťom pohľadom aj pritúlením (ak chce) – keď sa ráno zobudí, keď príde zo školy, alebo sa vráti od kamaráta. Daj mu najavo, že si rada v jeho prítomnosti: „Dobré ráno, žabka! Ako si sa vyspinkala? Tak rada ťa vidím!“
Toto býva pre mňa ťažké, ak sa niektoré dieťa zobudí uplakané z poobedného spánku. Viem, že vtedy potrebuje pritúliť, ale často som práve ja tá, kto by vtedy potreboval poľutovať! Venujem si teda jedno empatické myšlienkové objatie („Áno, zlatko, chápem, je to hrozné, ešte ti ani káva nevychladla a už je hore!“) a idem pritúliť toho usmrkanca… milovaného.
2. Hocikedy ho pritúľ
Deti väčšinu dňa pobehujú okolo zaneprázdnené svojimi aktivitami (napr. vyrábaním hotela pre tú rozkošnú dážďovku, ktorú práve našli vonku). Ale to neznamená, že neocenia chvíľku s mamou. Keď sa vyskytne tvoje dieťa blízko teba, daj sa na jeho výšku (napr. si čupni) a objím ho. Spýtaj sa, ako sa má a na čom pracuje. Také preventívne objatie je lepšie než dva celaskony.
3. Skontaktuj sa očami
Deti majú toho toľko čo povedať! Prídu za tebou do kuchyne a snažia sa ti prerozprávať ten úžasný chaotický sen z minulej noci. Alebo zapálene vysvetľujú, ako spolu fungujú dve ozubené kolieska.
Predpokladám, že všetky sme majsterky v predstieraní, ako nás to veľmi zaujíma a to bez toho, že by sme sa na dieťa pozreli. Ďalej si čítame recept a do toho zanietene híkame („Ale nevrav, to je úžasné!“). Skús to však robiť inak. Keď tvoj milovaný malý rozprávač príde za tebou, pozri sa mu do očí. Nemusíš sledovať všetky detaily jeho rozprávania. Len sa zastav a vnímaj jeho tvár a emócie. Teraz ti to možno príde otravné a čas žerúce, no o pár rokov už tvoj drobec nebude mať možno záujem s tebou čokoľvek zdieľať! Ani keď mu budeš hodiny škrabkať na zatvorené dvere detskej izby.
Tvoj čas s týmto malým zázrakom je tu a teraz. Ty si preňho dôležitá, tebe chce dať vedieť o tom, čo prežíva. Buď za to vďačná a odplať mu jeho dôveru svojím láskyplným pohľadom. Veď toľko je okolo teba bezdetných žien, ktoré v živote nedostali túto možnosť alebo starších mám, ktoré ju prepásli. Uži si každú chvíľu.

4. Odlož mobil
Podobne ako v bode 3 – ak za tebou dieťa príde a ty si práve na mobile, zhodnoť, či mobil môže počkať. Buď ho odlož a buď naplno prítomná hneď alebo požiadaj dieťa o chvíľku, kým dokončíš, čo robíš. Nikdy „nepočúvaj“, kým si na mobile. Lebo vtedy tu nie si naozaj, a to dobre vieš.
5. Venuj mu večer čas pri posteli
Ten moment, keď už je zhasnuté a deti úspešne ležia v posteli umyté a prezlečené, je pre mňa ako výstrel zo štartovacej pištole. Mám chuť natiahnuť tretry a šprintovať preč. Lenže… je to zároveň čas, keď sú deti najviac ochotné povedať niečo hlboké zo seba. Aj keď cez deň hrajú formu, aké sú veľké a nič ich netrápi, v pyžamku a šere izby zrazu začnú hovoriť o svojich strachoch, neistotách aj hlbokých túžbach.
Vravím si to teraz aj sama sebe – venuj im ten čas! Je to natoľko jedinečný priestor na rozhovor, že si zaslúži aj prekopať večernú rutinu a ukladať deti skôr spať, aby ešte zostal čas (a tvoje sily) na krátke stretnutie v tme („Pavlína, tebe to hovorím! 🫵“).
6. Zahraj sa počas dňa
Neokladaj hru s dieťaťom na koniec dňa, keď bude „všetko hotové“. Maj poruke knižky s krátkymi kapitolami alebo hry, ktoré nevyžadujú veľa času a vytiahni ich kedykoľvek počas dňa. Nám sa pre deti vo veku 3-6 rokov osvedčila napr. táto kooperatívna hra (našla som ju už len na tomto webe, možno ju zoženieš ešte z druhej ruky). Alebo táto rýchla hra pre školákov.
Spravte si z toho rituál – napr. vždy po obede, keď odložíte zo stola, si zahráte 15 minút karty alebo prečítate pritúlení na gauči.
7. Venuj čas jeden na jedného
Toto je dôležité hlavne pri viacerých deťoch. Vždy… No dobre, nie vždy. Všetky dobre vieme, aké je pre mamu malých detí vzrušujúci zážitok ísť sama do potravín! Takže… občas… keď pôjdeš niečo vybaviť do obchodu alebo na poštu, vezmi so sebou aj niektoré dieťa. A zapoj ho pritom do procesu. Nech podá pani za prepážkou balík alebo vyberie v potravinách zeleninu, ktorú má rado. Dajte si spolu cestou domov nanuk alebo fajné teplé pečivko. Sprav aj z bežného nákupu výlet „len ja a maminka“.

8. Blbni s deťmi
Toto mi nejde tak ľahko. Ale učím sa to. Hlavne, keď vidím svoju dobrú priateľku, ktorá malé jašenia úspešne vkladá aj do nervóznych situácií s deťmi. Napríklad začne šantivo naháňať dieťa, ktoré pred ňou uteká, pretože sa nechce prezliecť. Alebo „hodí“ za dieťaťom neviditeľné lano a pritiahne si ho k sebe. Jašením sa deti uvoľnia a stretnú sa s nami srdcom. A snáď aj uveria, že ich ľúbime, či si tie pančuchy chcú obliecť alebo nie.
9. Zaraď do dňa rituály
Vymysli niečo, čo bude len vaše. Napríklad pieseň, ktorú budeš ráno spievať deťom pri zobúdzaní (Aj tebe toto spievali rodičia?), alebo večer na zaspávanie (napr. Uspávanka od Mozarta 🎵). Alebo špeciálny pozdrav, ktorý si budete hovoriť pred bránou školy. Sú to maličkosti, ale deťom sa vryjú hlboko do srdca.
10. Napíš odkaz
Prilož k rožku do boxíka na desiatu aj malý odkaz. Alebo nejaký školácky vtip. Takto nemusíš prejavovať lásku len čítajúcim deťom. Aj škôlkar pochopí význam srdiečka nakresleného na papieri. Ak je čas bez teba (napr. v škole alebo škôlke) pre niektoré tvoje dieťa špeciálne stresujúci, vlož mu takýto odkaz niekam do tašky alebo skrinky, aby si ho našlo počas dňa. Bude vedieť, že mama je s ním aspoň sdrcom.

Sme na konci. Zaujal ťa niektorý nápad viac než ostatné? Skús sa naň zamerať v nasledujúcich dňoch. Predsavzatie „Budem lepšia mama.“ sa plní ťažko, ale „Objímem svoje dieťa každé ráno.“ je zvládnuteľné. A stačí aj toto jedno, aby sa k tvojmu dieťaťu dostala správa, že mama ho ľúbi.
Určite ti napadajú aj ďalšie spôsoby, ktorými prejavuješ lásku svojím deťom a neboli spomenuté. Ak máš chuť, podeľ sa s nimi dole v komentároch a inšpiruj tak ďalšie mamy. Veľmi rada si ich prečítam!
Zaujíma ťa, ako sa podobne malými vecami zblížiť s manželom? Tu je zopár nápadov.
Onedlho vyjde aj článok Ako nevyhorieť na materskej. Ak ho nechceš zmeškať, prihlás sa na odber a ja ťa naň upozorním.
Maj sa krásne a nestrať samu seba 🙂
P.